Situāciju Latgales laukos komentē Ineta Speldziņa un Raimonds Klaucāns (SIA Elagro Trade tirdzniecības pārstāvji /konsultanti Latgalē).

Situāciju Zemgales laukos komentē Edgars Purmalis (SIA Elagro Trade tirdzniecības pārstāvis /konsultants Zemgalē).

 

               Lai gan gaisa temperatūra salīdzinoši ar pagājušo gadu nav tik silta, taču tā ir ļoti labvēlīga dažādu kaitēkļu un slimīgu izplatībai.

                Ziemas kvieši – zied, laiks lietot otro fungicītu, kurš ir vajadzīgs priekš vārpas aizsardzības. Latgales laukos vasaras kviešu sējumos šogad ļoti izteikti ir miltrasa, to aktivizē laikapstākļi – mitrums, kurš bija pēdējās divas nedēļas, tā ir novērota pat izretinātos tīrumos. Atsevišķos vasaras kviešu tīrumos tiek lietots otrs herbicīds, jo nezāles laikapstākļu dēļ turpina augt.

                Miežiem ir redzami akotu gali, novērota slimība – tīklplankumainība. Auzas ir sasniegušas augšanas fāzi – karoglapu. Šogad kā ne vienu citu gadu ir novērota slimība – brūnsvītrainība, līdz ar to ir jāmiglo ar fungicīdu, pretējā gadījumā graudiem būs sliktāka kvalitāte.

                Vasaras rapsī ir parādījušies spīduļi, kā arī ir jāveic regulācija.

                Kukurūzas sējumos augšanas process ir apstājies laikapstākļu dēļ, vēss un mitrs, augu lapas paliek violetas un svītrainas, jo aukstuma dēļ augi nespēj uzņemt kāliju un fosforu, kā arī novērots sēra trūkums augsnē, lai to novērstu jālieto amonija sulfāts. Šogad novēroti drātstārpi, kuri izplatījušies nekodinātās sēklās, tie dzīvo zemē un kaitē auga sakņu sistēmai, rezultātā augs tiek iznīcināts. Kukurūzas sējumus šobrīd mēslo ar sulfātu.

                Zirņu sējumi agrāk sētie ir sākuši ziedēt, var lietot gan fungicīdu, gan insekticīdu. Pupu sējumos lieto fungicīdu profilaksei.

                Rudzu un ziemas rapša sējumos darbi ir beigušies, jāgaida rudens un jācer uz labvēlīgiem laikapstākļiem. 

FOTO no Latvijas laukiem pavasarī 2017 skatīt ŠEIT