Situāciju Kurzemes laukos komentē Iveta Birzniece (SIA Elagro Trade tirdzniecības pārstāve/konsultante Kurzemē).

Situāciju Latgales laukos komentē Raimonds Klaucāns (SIA Elagro Trade tirdzniecības pārstāvis/konsultants Latgalē).

 

     Kurzemē salīdzinājumā ar ieprēkšējiem gadiem, ražas vākšana aizkavēsies par divām nedēļām nekā ierasts, taču, kā bilst agronome, katra diena audzē klāt ražas masu, jāapbruņojas ar pacietību un jāietur pauze.

     Savukārt Latgalē ziemas kviešu agrās šķirnes ir sasniegušas agro dzeltengatavību. Grauds sāk iegūt raksturīgo krāsu. Stiebri vēl zaļi, taču vārpas sāk mainīt krāsu. Vidēji āgrās un vēlīnās šķirnes ir sasniegušas agrīno piengatavību - šķidrums graudā pakāpeniski kļūst balts. Graudaugu šķirnes, kurām ir piengatavības vidus, šobrīd graudi vēl joprojām ir zaļi,  šķidrums graudā ir piena krāsā.

     Šogad gandrīz visos ziemas kviešu sējumos ir atrodama vārpu fuzarioze tā ir attīstijusies ziedēšanas laikā, kad ir bijis silts un mitrs laiks, tad sporas no gaisa ar vēja un mitruma palīdzību iekļuva ziedā. Lai ierobežotu šo sēnīšu izraisīto slimību nepietiek tikai ar fungicīdu lietošanu nepieciešams veikt:
- agrotehniskos pasākumus, 
- augu maiņas ievērošanu,
- sabalansētu mēslošanu,

-sēklas materiāla kodināšanu.

     Vasaras kvieši ir ziedešanas vidū/beigās. Vasaras kviešiem, kuri ir sēti smagās augsnēs bija apgrūtināta dīgšana, jo nokrišņau daudzums nebija pietiekams. Kad augsnē nokļuva pietiekams mitruma daudzums sēklas sāka dīgt, izveidojās nevienmērība starp augiem. Sadīga arī otrais slānis ar nezālēm. Pateicoties mērenajiem siltuma un mitruma apstākļiem otrais slānis, kas saauga vēlāk, uz doto brīdi sāk vārpot. Tālākie notikumi vasaras kviešos, kā arī citos graudaugos ir atkarīgi no laika apstākļiem.

     Miežiem augšanas un attīstības periods no sējas līdz vēlajai piengatavībai ir bijis labvēlīgs. Neskatoties uz to, ka ir lietoti augu augšanas regulatoti ir novērojama atsevišķās vietās veldre - tas tikai norāda to, ka pie labvēlīgiem laika apstākļiem būs lielas ražas. Mitro laika apstākļu dēļ zemākas ieplakas ir dzeltējušas, jo augi ir atradušies ūdenī un nespējuši uzņemt barības vielas, un aizgājuši bojā.

     Ziemas rapsim nogatavojas sēklas.  Apsekojot rapšu laukus, kuros nav lietots pilnziedā fungicīds ir novērota baltā puve - augi pie inficēšanās sakaltuši un sākuši dzeltēt, kāmēr veselie augi ir vēl zaļi. Stiebra iekšpusē veidojas apmēram 5 mm gari melni sklerociji. Šis gads puvēm rapšos ir bijis ļoti labvēlīgs. Vasaras rapsis šobrīd ir ziedēšanas beigās un pāksteņu veidošanas fāzē.

     Pākšaugi (zirņi, pupas) augi ir sasnieguši pākšu izveidošanās fāzi. Daudzos sējumos ir novērotas nezāles, kuras nav apturētas ar herbicīda palīdzību. Tas ir tāpēc, jo miglošanas laikā naktīs bija vēl sastopamas salnas, kas noārdīja (kristalizēja) herbicīda slāni un tas nespēja noturēt nezāles. Izteikti aizaugušas ir zemas ieplakas.

     Uz doto brīdi Latgales laukos situācija ir laba. Visi gatavojas ražas novākšanai, ceram uz labvēlīgiem laika apstākļiem un graudu kvalitāti. Vēlu visiem veiksmīgu graudu novākšanas periodu un apsējības.

 

FOTO no Latvijas laukiem 2017 skatīt ŠEIT