Situāciju Zemgales laukos komentē Edgars Purmalis (SIA Elagro Trade tirdzniecības pārstāvis/konsultants Zemgalē)

Situāciju Latgales laukos komentē Raimonds Klaucāns (SIA Elagro Trade tirdzniecības pārstāvis/ konsultants Latgalē)

Atsākoties saulainajām dienām, zeme ir iesilusi, līdz ar to veģetācija visos Latvijas laukos ir atsākusies. Šajā laikā svarīgs faktors ir augsnes mēslošana. Zemgalē - salīdzinoši nelielās platībās, kur augsne nebija pietiekoši sastrādāta sējai, ziemas rapsis ir gājis bojā, jo rudenī, lielā sausuma dēļ nav spējis izdīgt un izveidot stipru sakņu sistēmu pārziemošanai.

Edgars uzsver, ka svarīgi ir ievērot augsnes apstrādes procesus, jo tas ietekmē graudu ražu un kvalitāti, kā saka: “Ko sēsi, to pļausi”.

Zemgalē pirmā mēslošana gan graudaugiem, gan rapsim lielākajā daļā reģionu, jau ir veikta. Daļa no saimniekiem ir izvēlējušies kā pamatsmēslojumu - NPK 15-15-15+11S, taču lielākoties tiek mēslots tik ar amonija nitrātu 34,4%. Devas ir dažādas, katrs izvēlas sev piemērotāko mēslošanas plānu.

Latgalē rapsis un rudzi pārziemojuši labi. Kvieši cietuši vēlu sētos rudens sējumos. Izpētot graudaugu sakņu sistēmu var pamanīt, ka veidojas jaunie sakņu dzinumi, kas liecina par to, ka graudaugi ir pārziemojuši un atsākuši veģetāciju. Pēc pirmajiem novērojumiem uz lauka, šim gadam rekordražas netiek prognozētas.

Raimonds ir novērojis, ka mēslošanas procesi Latgalē ir sākuma posmā, lielākā daļa lauksaimnieku, vēl nespēj uzbraukt uz tīruma lielā mitruma dēļ. Viņš uzsver, ka svarīgi augam piegādāt barības vielas, jo tie ir cietuši un iztērējuši daudz enerģijas, cīnoties ar skarbajiem ziemas apstākļiem.

Šobrīd augi vēl nespēj uzņemt fosforu un kāliju, jo tam ir vajadzīga augsnes temperatūra vismaz 8 – 10C.

Problēmas saimniekiem sagādā nemeliorētie lauki, uz kuriem nav iespējams uzbraukt, līdz ar to mēslošanas process ieilgst.

Zemgales lauksaimnieki ir sagatavojuši tehniku pavasara darbiem. Staļģenes ciemā jau ir novēroti lauki, kur augsne jau ir sagatavota pavasara sējai, kura plānojas sākties aprīļa pirmajā nedēļā. Pirmā kultūra, ko sāks sēt ir pupas.

 FOTO no Latvijas laukiem pavasarī 2017 skatīt ŠEIT