Situāciju Kurzemes laukos komentē Iveta Birzniece (SIA Elagro Trade tirdzniecības pārstāve/konsultante Kurzemē).

Situāciju laukos DR Kurzemē komentē Santa Feldmane (Elagro Trade tirdzniecības pārstāve/konsultants Kurzemē).

Situāciju Latgales laukos komentē Raimonds Klaucāns (SIA Elagro Trade tirdzniecības pārstāvis/konsultants Latgalē).

SItuāciju Vidzemes laukos komentē Ināra Pakalna (SIA Elagro Trade tirdzniecības pārstāve/konsultante Vidzemē).

 

Pavasaris ir iestājies, gājputni vij ligzdas un aktivitāte uz laukiem notiek pilnā sparā. Taču šis pavasaris ir neparasts - ieviešot jauninājumus dabas apstākļos. Latgalē sēja notiek pilnā sparā, taču Kurzemē, šajā laikā puteņo sniegs un agrāk sētie vasarāji jau ir paspējuši atsevišķās vietās apsalt.

Kurzemē lauksaimnieki lielākoties vasarāju sēju ir pabeiguši un agrāk sētie sējumi ir jau sadīguši. Taču šā gada maija laikapstākļi ir nākuši par sliktu agri sētajām kūltūrām, kuras ir izdīgušas un aukstajās dienās vietām apsalušas, līdz ar to graudi ir novārdzināti un uzņēmīgāki slimībām. Naktīs joprojām saglabājas mīnus grādi, aukstuma dēļ nevar veikt ziemāju herbicīdu, regulatoru miglojumus.

Kurzemes un Zemgales pusē rapsis atsevišķos laukos ir gatavojies ziedēt, taču atgriezās aukstās gaisa masas, kas procesu apturēja. Siltajās dienās ir novēroti spīduļi rapsī, bojājumi vēl nav konstatēti.

Vēlu sētos ziemājos ir novērota miltrasa un sarkanplankumainība. Zemgalē vietām ir redzami sējumi, kur lietojot regulatoru pirms salnām, graudaugu lapu gali ir apdedzināti – dzelteni, kas augam rada stresu, kā rezultātā tas kļūst vājāks.

Latgalē vasarāju sēja rit pilnā sparā. Laikapstākļi ir salīdzinoši vēsi, līdz ar to augi dīgst lēnu.  Latgles laukos ziemas kvieši 'Edvins' beidz cerot, sākusies nākamā fāze – stiebrošana.   

Raimonds uzsver, kaaukstās naktis un siltās dienas augiem ir kā dabīgais regulators. Veiktie analīžu rezultāti norāda, ka augiem trūkst mikroelementu, līdz ar to tie kļūst dzelteni, violeti. Tas pamatā ir lielā aukstuma dēļ, jo augs nespēj uzņemt vielas, it sevišķi mitrās un smilšainās augsnēs, kurās ir apgrūtināti augšanas apstākļi. 

Šobrīd ir jāgaida, kad naktīs gaisa temperatūra saglabāsies ~ +5 grādi, tad atsāksies augiem pilnā veģetācija, kā arī  varēs atsākt augu miglošanu. Veicot miglošanu pirms salnām, augiem rada stresu, pastāv risks apdedzināt ziedpumpurus, kā rezultātā augi paliek dzelteni.

Visā Latvijā šobrīd notiek kukurūzas sēja.

Ināra komentē, ka Vidzemē ir atsākusies vasarāju sēja, kas bija nopauzēta dēļ aukstuma. Vietām jau dīgst pirmie vasarāji. Notiek sējumu kopšana ar herbicīdu, regulatoru un fungicīdu miglojumiem.

Ir manītas pirmās dzeltenplankumainības pazīmes novājinātos kviešos. Gaidam siltāku laiku. 

 

FOTO no Latvijas laukiem pavasarī 2017 skatīt ŠEIT