Raksts no laikraksta "Auseklis", 2018.gada, 17. jūlijs.

Gatavojoties jaunajai ražas sezonai, otrdien Mandegās sarunai par graudu nodošanu bija sapulcējušies daži desmiti zemkopju, uzņēmuma Elagro Trade (ET) esošie un arī potenciālie klienti. Daudziem vairs nebija pārsteigums, ka drīz Skultes pagastā pārsimt metru no maģistrāles Via Baltica viadukta darbu sāks jauns, vērienīgs uzņēmuma graudu iepirkšanas un pirmapstrādes punkts. Būvniecība ir nedaudz aizkavējusies, tomēr ET pārstāves lēsa, ka pretēji prognozēm labība nebūs kuļama agrāk kā jūlija pēdējās vai augusta pirmajās dienās. – Prieks, ka mūsu sapnis par graudu iepirkšanu Skultes pagastā ir piepildījies, – zemniekus uzrunāja ET tirdzniecības pārstāve Vidzemē, agronome Ināra Pakalna. Taisnību sakot, prieks bija abpusējs, jo katra jauna kalte atslogo zemniekus no stundām, pat dienām un naktīm ilgas nīkšanas rindās graudu kravu nodošanā, kad visiem tik ļoti ir jāsteidzas. Īsāks ceļš uz kalti samazinās arī transporta izmaksas. Visiem vēl atmiņā ir spriedze pagājušā rudenī, kad ideāli kuļamais laiks bija ļoti īss un graudu pieņemšanas vietās ātri radās pārslodze.

     Kalte būs augstražīga, ar mūspusē vēl nebijušu caurlaides spēju – 300 t/h. Ja tomēr pašā sākumā rastos kavēkļi, ET sola pieņemt visus atvestos graudus un ražu uzglabāt savos lielajos jaunajos angāros. I. Pakalna norādīja, ka šobrīd ET ir trīs galvenās graudu pieņemšanas vietas: Elejā, Jēkabpilī un Lauberē. – Mums nav neviena ārzemju investora, esam latvisks uzņēmums, – agronome teica. Skultes pagasts graudu pieņemšanai nav izvēlēts nejauši, jo uz dažādām ES valstīm ražu transportē no Skultes ostas. Nākot pretī klientiem, ET turpat piedāvās iegādāties minerālmēslus. Tas nozīmē, ka mājup zemniekiem nebūs jābrauc tukšā. Norēķins būs iespējams ar graudiem, t.sk. arī nākamajā sezonā audzētajiem un piegādātajiem. Agronome solīja, ka rudens sējai nebūs problēmu uzņēmumā iegādāties arī kvalitatīvu sēklu.

     Priecīgajam notikumam līdzi tomēr vilkās arī tāda kā ēna, jo skaidrs, ka šis nebūs augsto ražu gads, kā visiem būtu gribējies. Pieredzējusī agronome I. Pakalna, kura apsekojusi un zina situāciju arī daudzos mūspuses saimniecību sējumos, sprieda, ka ievākums varētu būt 20–30% zemāks nekā pērn, kad raža faktiski bija laba, tikai ne visu izdevās nokult. Uzņēmums plāno, ka kopumā pa valsti tam būtu jāiepērk ne mazāk kā 600 000 t graudu. – Šogad visas zemnieku kļūdas ir redzamas uz lauka. Sevišķi liela nozīme bija mikroelementu lietošanai. Šoreiz vinnētāji būs tie, kuri sēja vēlu. Kurzemē ir sliktāka situācija nekā Vidzemē, – secināja I. Pakalna. Plānots, ka no klientiem Skultē iepirks visas tradicionālās kultūras, izņemot zirņus. Pieļaujams gan, ka var rasties problēma ar rapša pieņemšanu, kas jāuzsāk kaltēt ne vēlāk kā 12 h laikā, bet viss būs atkarīgs no mitruma ražā. Graudu audzētājus informēja, ka turpat punktā būs moderna laboratorija, kurā noteiks visus nepieciešamos kvalitātes rādītājus. Paraugus tam ņems automātiski. Šis visos laikos ir bijis jutīgs jautājums, tāpēc zemnieki gribēja zināt, vai arī paši drīkstēs būt klāt pie analīžu veikšanas. Viņiem solīja, ka varēs to darīt, tikai tas jāsarunā ar kravas pieņēmēju. Lai saimniekiem pavadzīmju dēļ nebūtu jāmēro lieks ceļš uz reģionālo biroju Valmierā, reizi nedēļā grāmatvede Sanita Luste pieņems klientus Skultē.

     Klātesošie pārsprieda arī vienmēr aktuālās graudu iepirkuma cenas. Ilggadējiem klientiem jau bija skaidrs, ka tās atkarīgas no biržas un no pašu izvēlētā un noslēgtā līguma formulas. Pat dienas laikā cena var gan kristies, gan kāpt. S. Luste izskaidroja trīs piedāvātos līguma variantus. Viņa ieteica zemniekiem sekot līdzi biržas cenām, kas uzņēmuma mājaslapā redzamas pēc plkst. 12, bet ražas laikā būs publiskotas arī ātrāk. Tiem, kuri līgumus vēl nav noslēguši, rekomendēja to izdarīt, tāpat izmantot arī fiksētās cenas iespēju graudus pieteikt brīdī, kad biržā tā liekas visizdevīgākā. Grūti paredzēt, kurā brīdī cena aug, kad krītas. Ņemot vērā sarežģītos laikapstākļus, pieļaujams, ka šajā sezonā iepirkuma cena varētu kāpt, – sprieda S. Luste. Graudu pirmapstrādes pakalpojuma cenas uzņēmuma pārstāves Skultes punktā solīja līdzīgas kā citiem, bet par piegādēm samaksās 10 dienās. Katra krava pieņemšanas punktā nebūs jāpiesaka, taču par graudu plūsmu agronomes ieteica interesēties. Domāts gan, ka reizē varēs pieņemt vairākas kultūras.

     ET pārstāves nosauca arī uzņēmuma sadarbības partnerus, kas piedāvā klientiem īpašus pakalpojumus. Viena no tiem ir SIA AgroCredit Latvia, kas līdz nākamā gada septembrim, rēķinoties ar piešķirto limitu, norēķinā ar graudiem nodrošinātu sezonas finansējumu izejvielām, apgrozāmajiem līdzekļiem un dīzeļdegvielas iegādei no AS Virši-A. Sadarbībā ar SIA AgroBroker ET palīdz noformēt sējumu apdrošināšanu. Agronome ieteica mūspusē apdrošināt ziemas rapsi, kas dažkārt nosalst vai piedzīvo citas likstas.

             – Esam gatavi sadarbībai. Gribētos šo Skultes punktu noslogot, tāpēc šurp savas kravas, iespējams, vedīs arī daži lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības VAKS biedri. Savstarpējā sadarbībā mūsu klienti var piegādāt graudus uz VAKS pieņemšanas vietu Valmierā un VAKS klienti – Jēkabpilī. Tāpat mums arī šogad ir līgums par graudu pieņemšanu «Veģu» kaltē Pabažos, – teica I. Pakalna.

     Pēc tam visi kopā ar uzņēmuma tehnisko direktoru Viktoru Feoktistovu paviesojās būvlaukumā un skatīja astoņus kompānijas Tornum uzstādītos 30 m augstos graudu torņus, svarus, iespaidīgās noliktavas, ceļu, pa kuru varēs iebraukt ar ražas pilnajām fūrēm. Tiegažnieki Andis Ramanis, Ilvars Paļums, Gatis Motte un Egils Feierbergs, tāpat viņu kolēģi no citiem pagastiem pārrunāja dzirdēto ar cerību, ka jaunais objekts sekmēs ražas operatīvu pieņemšanu. Skaidrs, ka Elagro Trade uzbūvējusi lielāko un modernāko graudu pieņemšanas punktu bijušajā Limbažu rajonā. Lai tik izdotos visu laikus sakārtot un kuļot labi birtu graudi! Nākamajām sezonām zemniekiem der padomāt par uzņēmuma piedāvājumu lielākās platībās audzēt alus miežus, tikai jāgādā par augsnes kaļķošanu.

Gunitas OZOLIŅAS teksts un foto