Elagro Trade: Konkurence graudkopības nozarē saasinās

Elagro Trade  nākamo piecu gadu laikā Latvijā plāno uzbūvēt vēl vismaz 2-3 graudu pirmapstrādes punktus

SIA Elagro Trade, viens no vadošajiem Latvijas uzņēmumiem graudu, sēklu, augu aizsardzības līdzekļu un minerālmēslu biznesā, šī gada februārī nosvinēja piecu gadu jubileju. Šo gadu laikā Elagro Trade Latvijā iekarojis ap 20% graudu biznesa tirgus ar pustūkstoti lojālu klientu.

 „Vērtējot situāciju graudkopības nozarē, jāsecina, ka konkurence aizvadīto gadu laikā ir būtiski saasinājusies. Konservatīvajā un stabilajā Latvijas tirgū ienāk jauni spēlētāji ar agresīvu tirgus iekarošanas politiku, tai skaitā Lietuvas un Dānijas uzņēmumi. Tas "vecajiem" tirgus dalībniekiem liek būt modriem, inovatīviem, arvien uzlabot servisu un attīstīties," saka Olavs Legzdiņš, SIA Elagro Trade valdes priekšsēdētājs.

Lai konkurētu tirgū un piedāvātu labāku pakalpojumu kvalitāti, līdzās esošajiem graudu pirmapstrādes punktiem Elejā un Jēkabpilī Elagro Trade nākamo piecu gadu laikā plāno uzbūvēt vēl vismaz 2-3 šādus punktus arī citās Latvijas vietās, nodrošinot labākas graudu kaltēšanas, tīrīšanas, pārkraušanas u.c. iespējas. Tas ļaus palielināt graudu iepirkuma apjomus un  būt tuvāk uzņēmuma klientiem. Jāatgādina, ka no 2014.gada ražas Elagro Trade vietējā tirgū iepirka rekordlielu graudu un rapšu daudzumu -  ap 400 tūkst. tonnu, un vairāk kā 300 tūkst. tonnu  no tām  tika eksportētas.

Arī sadarbība ar zemniekiem arvien pilnveidojas un šodien ietver daudz vairāk nekā vienkāršu tirdzniecības darījumu. Faktiski Elagro Trade tirgotāji darbojas kā ražošanas vadības konsultanti  un graudu audzētājiem tiek nodrošināta ražošanas vadība no tās pirmsākumiem līdz realizācijai. Kopā ar labāko cenas piedāvājumu zemniekiem tiek piedāvāti ieteikumi gan kultūras izvēlē, gan agronoma konsultācijas, līdz ar to saimniecībām līdz 1000 ha platībā sava agronoma algošana nav nepieciešama.

Izprotot klientu vajadzības, Elagro Trade ir ļāvis saviem  klientiem graudu un rapšu cenai fiksācijas termiņu pagarināt līdz pat sešiem mēnešiem, piedāvājot klientiem dažādus finanšu instrumentus labākas peļņas gūšanai. Piemēram, pēc 2014.gada drastiskā cenu krituma rudenī minētais atbalsta veids deva iespēju zemniekiem nopelnīt pat līdz 50 eiro par tonnu vairāk, stāsta O.Legzdiņš.

 „Katrā ziņā gribas cerēt, ka vietējā kapitāla tirdzniecības uzņēmumi ar ilggadīgu pieredzi un izpratni par zemnieku vajadzībām graudkopjiem spēj sniegt labākus pakalpojumus. Ilgtermiņā graudu ražotājam  ieguvums no tiem būs krietni lielāks nekā tie daži eiro plusā par graudu tonnu, ko  piedāvā tirgotāju firmas ar īstermiņa stratēģiju tirgus iekarošanā," uzsver O.Legzdiņš.

„Vienlaikus vēlos paust cieņu un apbrīnu Latvijas graudu ražotājiem, kuri  nozares grūtības pērn pārdzīvoja, sakožot zobus un turpinot strādāt, nevis ceļot paniku un meklējot atbalstu valsts iestādēs. Turklāt tas viss - neraugoties uz to, ka atbalsta maksājums par hektāru graudu audzētājiem Latvijā ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā," saka O.Legzdiņš. Arī ražas apdrošināšana, uz ko nākotnē jātiecas arvien plašākam zemnieku lokam, lai kompensētu zaudējumus neražas laikos, patlaban Latvijā izmanto vien neliela daļa. „Te  valsts atbalsts gan varētu būt lielāks un par to jācīnās visiem kopā -  gan ražotājiem, gan tirgotājiem," atzīst uzņemējs.

Uzziņai

SIA Elagro Trade  komandas pamatsastāvs graudu, sēklu, augu aizsardzības līdzekļu un minerālmēslu biznesā darbojas kopš 1999.gada. Uzņēmums izveidots 2010.gada 16.februārī uz SIA Kesko Agro Latvija, vēlāk SIA Agro Trade bāzes. Reģionālie biroji ir Jelgavā, Saldū, Dobelē, Jēkabpilī un Valmierā, bet graudu pieņemšanas vietas - visos Latvias reģionos. Elagro Trade tirgus daļa ir 15-20% no kopējā Latvijas graudu, sēklu, minerālmēslu un augu aizsardzības līdzekļu tirgus. Elagro Trade ir arī viens no Agrolats holdinga uzņēmumiem.

Papildu informācija:

Informāciju sagatavoja Dace Plato, Baltic Communication Partners